15-657 Białystok
ul.Popiełuszki 71
REGON 386088777

+48 695 02 1980
elektryk@wawren.pl

Nowa instalacja w bloku z czasów PRL

Wielka płyta

Wykonanie nowej instalacji w bloku z "wielkiej płyty" może być kłopotliwe ale całkowicie wykonalne.Problemem jest tu przepis stanowiący iż nie wolno naruszać ścian nośnych-konstrukcyjnych. Ktoś powie że przecież nie wolno tego robić i w nowym budownictwie więc w czym problem? Otóż w nowym budownictwie na ściany nanosi się wystarczająco grube tynki by schować pod nie przewody elektryczne a w budynkach o których jest artykuł nie jest tak kolorowo.Tutaj tynki często są kilkumilimetrowe lub nie ma ich wcale.

Jak zatem sobie z tym poradzić? Jest kilka sposobów o których doświadczony instalator powinien wiedzieć. O tym może w oddzielnym artykule.

Kolejną kwestią jest zastana sieć w bloku. Wiadomo że praktycznie w 100% takich bloków jest sieć TN-C. Co to oznacza? Oznacza tu brak możliwości zastosowania wyłącznika RCD popularnie nazywanego "różnicówką" . Nie jest problemem podzielić przewód PEN na PE i N w takiej sieci i wykonać instalację typu TN-C-S w której można zastosować RCD ale muszą być spełnione pewne warunki. Przewód PEN minimum 10mm2 i rezystancja jego uziemienia na odpowiednim poziomie. 

Jak zatem sobie z tym poradzić? Jest kilka sposobów o których doświadczony instalator powinien wiedzieć. O tym może w oddzielnym artykule.

 

 

           Przed rozpoczęciem modernizacji instalacji elektrycznej należy uzyskać zgodę administracji bloku. Z reguły takie zgody i warunki  otrzymujemy w ciągu około tygodnia. W zdecydowanej większości mieszkań w starym budownictwie moc przyłączeniowa jest zbyt niska do współczesnych wymagań dlatego należy złożyć wniosek do zakładu energetycznego o zwiększenie tej wartości. Przeważnie moc przyłączeniowa w starych umowach jest na poziomie 3-4 kW a to zbyt mało by podłączyć bezpiecznie kuchnie elektryczną czy indukcyjną.

        Sprawy te najlepiej powierzyć elektrykowi z uprawnieniami. Proszę Państwa nie róbcie remontów sami bo koniec końców zapłacicie więcej niż dla elektryka. Przerobienie instalacji elektrycznej niezgodnej z wymogami może kosztować sporo więcej. Znam takie przypadki z doświadczenia. Dziś normy jakim powinny sprostać instalacje elektryczne są na tyle wyśrubowane że jedynie doświadczony elektryk wykona je prawidłowo.

        Poza tym każda naprawa, modernizacja czy nowa instalacja elektryczna musi być sprawdzona poprzez pomiary ochronne i sporządzony protokół odbiorczy. Te czynności może wykonać tylko i wyłącznie elektryk z uprawnieniami.