15-657 Białystok
ul.Popiełuszki 71
REGON 386088777

+48 695 02 1980
elektryk@wawren.pl

Instalacje elektryczne

Nowe

  Instalacje elektryczne wymagają od instalatora ogromnej wiedzy i umiejętności. Niestety metoda "zrobie ze szwagrem" jest nieaktualna i ku przestrodze. Nowoczesne aparaty, potrzeby nowych użytkowników instalacji wymagają coraz większych kompetencji i fachowości elektryka. Dziś same gniazdka i włączniki światła nie wystarczą. Inteligentne domy tzw. SMART HOME stają się standardem i stać na nie przeciętnego Kowalskiego. 

  Czym jest smart home? Zaawansowany system integrujący wszystkie instalacje w budynku. Wchodząc do domu nie musimy zapalać światła, włączać expresu do kawy czy AUDIO. Dom zrobi to za nas. Zapali światło tam gdzie jesteśmy i dla oszczędności wyłączy tam gdzie nas niema, "poczęstuje" kawą. A gdy jesteśmy poza domem w zależności od pogody i wilgotności gruntu podleje nam ogród, odbierze paczkę od kuriera i wezwie odpowiednie służby w razie pożaru czy włamania. Dom może "udawać" naszą obecność. Zapali czasem światło by po chwili zgasić, obejrzy wiadomości czy posłucha muzyki. SMART'ny ten nasz dom może być.  Niestety albo i stety elektryk musi być "smartniejszy". Osobiście lubie nowinki technologiczne i gdy musze zrobić coś niestandardowego dopada mnie gęsia skórka ze szczęścia. 

  Nawet w mieszkaniach budynków wielorodzinnych namawiam klienta zawsze na 3 fazy czy włącznik schodowy na korytarzu choć ten korytarz nie jest dłuższy od domownika.Co z tego że właściciel wymieni instalacje na nową? Oczywiście będzie o wiele bezpieczniejsza ale dla niego samego komfort użytkowania się nie zmienia. Dalej są tylko gniazdka i włączniki światła. Wtedy moje "przesadnictwo" zamienia się dla klienta w standard bo ma zawsze pod ręką gniazdko, włącznik, dodatkowe obwody na przyszłość i porządnie zabezpieczoną przeciwporażeniowo instalacje elektryczną.

Modernizacja

  Niestety wiele naszych instalacji jest wiekowa i z aluminiowymi przewodami których maksymalna obciążalność prądowa nie spełnia naszych oczekiwań. Instalujemy w naszych domach coraz więcej odbiorników TV, mikrofale,zmywarki, lodówki, expresy, pralkosuszarki, płyty indukcyjne, systemy komputerowe, alarmy, CCTV, systemy audio, czajniki, piekarniki itp itd.. Z takim zapotrzebowaniem na energię sprosta tylko nowoczesna instalacja elektryczna. Stare zabezpieczenia różnicowoprądowe tzw RCD typu AC już nie wystarczają. Takie zabezpieczenia np w Niemczech już są niedozwolone. Zastępują je nowocześniejsze aparaty.